Our Team

Braeside Lavington employs a team of highly qualified and enthusiastic teachers dedicated to providing students with access to a broad curriculum and extensive co-curricular programme.

The Braeburn Group of Schools is committed to safeguarding and promoting the welfare of children, young people, and adults. All applicants to Braeburn Schools undergo child protection screening, including checks with past employers, criminal record, disclosure, and barring service checks.

Leadership team

Wallen Nyamota

Head of Administration, High School Headteacher

Gladys Wahinya

Primary School Headteacher

Agnes Gachagua

Primary School Assistant Headteacher EYFS & KS1

Wellington Andati

Key Stage 5 Deputy Headteacher

Judith Mwangi

Primary School Assistant Headteacher KS2 & Academics

Joel Ndungu

Key Stage 4 Deputy Headteacher

Esther Mokaya

Key Stage 3 Deputy Headteacher

High School Staff

  • Albert Omariba - Head of BTEC and Business Department, BTEC Business & Mathematics Teacher
  • Alex Njoroge - Year 7 Group Coordinator, Form Tutor, Computer Science & Mathematics Teacher
  • Alfonce Kioka - Additional Support Coordinator Teacher
  • Alfred Marwa - Form Tutor, Events, Music & Performances Coordinator Teacher
  • Benard Isaboke - Form Tutor, Chemistry & Physics Teacher
  • Abedeen Khabetsa - Form Tutor, Chemistry & Mathematics Teacher
  • Edwin Okwama - Form Tutor, English & Literature Teacher
  • Godfrey Kasaya - English, Literature & Global Perspectives Teacher
  • Carol Atieno-Omollo - Head of Modern Foreign Languages Department & French Teacher
  • Catherine Macharia - Head of CTV Department, BTEC Hospitality, Biology & Food and Nutrition Teacher
  • Mary Karanja - Form Tutor, Business Studies, Economics & BTEC Teacher
  • Collins Ochieng - Form Tutor, Biology & Chemistry Teacher
  • Daniel Mutuku - Form Tutor, Computer Science, Physics & Science Teacher
  • Ruth Monyoncho - Head of English Department, English & Literature Teacher
  • Peter Muchine - Design & Technology Teacher
  • Edgar Weche - Head of Humanities Department, Geography, Environmental Management & Global Perspectives Teacher
  • Christine Kipchilis - Physics, Chemistry & Science Teacher
  • Vivianne Wetukha - Form Tutor, French, Sociology & History Teacher
  • Francis Inyangala - Form Tutor, Business Studies & Economics Teacher
  • Jane Rita Mbaka - Form Tutor, History, Sociology & Global Perspectives Teacher
  • George Biaru - Head of Mathematics Department & Mathematics Teacher
  • Henry Kamau - Year 10 Group Coordinator, Form Tutor, Biology & Mathematics Teacher
  • Hesborn Nyarotso - Head of Science Department, Biology & Chemistry Teacher
  • Hilder Chacha - Year 8 Group Coordinator, Form Tutor & Additional Support Teacher
  • Irene Ngahu - Year 11 Group Coordinator, Form Tutor, Art & Design Teacher
  • Isaac Kisongoche - Psychology Teacher
  • Isaac Mburu - Head of Swimming, Games & Swimming Teacher
  • Joel Omino - Form Tutor, Business, Geography & Environmental Management Teacher
  • Kepher Bondo - Form Tutor, Mathematics & Physics Teacher
  • John Nyaribo - Head of Computer Studies Department, Computer Science & Physics Teacher
  • Karaka Maina - History & Sociology Teacher
  • Ben Asugo - Form Tutor, Chemistry, Mathematics and Science Teacher
  • Ben Mauti - Learning Support Mathematics Teacher
  • Leonard Mwendwa - Examinations Coordinator, Biology, Chemistry & Science Teacher
  • Lilian Wamalwa - Year 12 Group Coordinator, Form Tutor, Geography, Global Perspectives & Sociology Teacher
  • Caroline Muiru - Form Tutor, Geography, Environmental Management, Travel and Tourism Teacher
  • Lydia Mwende - Form Tutor, Geography & Swahili Teacher
  • Martin Aguko - Sports Coordinator, Games & Swahili Teacher
  • Mary-Beatrice Karimi - Year 9 Group Coordinator, Form Tutor & German Teacher
  • Maureen Kanyango - Form Tutor, Games & Swimming Teacher
  • Mollyne Ayoo - Form Tutor, Global Perspectives, History & Swahili Teacher
  • Moses Nyongo - Form Tutor & Mathematics Teacher
  • Nancy Ngei - Key Stage 4 Coordinator, English Language & Literature Teacher
  • Prisca Koech - Form Tutor & Mathematics Teacher
  • Rhoda Meli - Internal Assessment Coordinator, English Language & Literature Teacher
  • Gladys Matara - BTEC, Business Studies & Economics Teacher
  • Samson Ombima - Form Tutor & Drama Teacher
  • Stella Wayong'o - Form Tutor, Games & Physical Education Teacher
  • Susan Wanjiru - Year 13 Group Coordinator English Language & Literature Teacher
  • Triza Kimani - Clubs Coordinator & Games Teacher
  • Robert Mbithe - Physical Education and BTEC Sports Teacher

Primary School Staff

  • Anitah Wanyonyi - Games and Swimming Teacher
  • Annie Luvai - Additional Support Teacher & Scouts Patron
  • Austin Mwangi - Class Teacher
  • Brenda Mulira - Additional Support Teacher
  • Caroline Akinyi - Class Teacher and English Curriculum Leader
  • Catherine Muthee - Kiswahili Teacher
  • Charity Maina - Class Teacher, History Curriculum Leader & MSMUN Patron
  • Cheryl Ngima - Class Teacher
  • Clement Rotich - Year 4-6 Additional Support Curriculum Leader
  • Eric Ngei - Head of Sports
  • Everlyn Omwega - Class Teacher & Year Group Leader
  • Florence Kamau - Class Teacher & Science Curriculum Leader
  • Florence Wachira - Class Teacher & Year Group Leader
  • Gavin Makuba - Art & Design Technology Curriculum Leader
  • Geoffrey Njihia - Year 1-3 Additional Support Curriculum Leader
  • Jacklyne Beauttah - Music & Performance Curriculum Leader
  • Jamila Liwali - Class Teacher & Year Group Leader
  • Jemima Ng'ang'a - Class Teacher
  • Judy Birgen - French Teacher
  • Judy Gaiko - Class Teacher & Year Group Leader
  • Kevin Wahome - Games & Swimming Teacher
  • Lucy Waiharo - Games & Swimming Teacher, Clubs' Coordinator
  • Lucy Njau - Class Teacher
  • Margaret Rubiro - Class Teacher & Year Group Leader
  • Martha Kariuki - Class Teacher & Year Group Leader
  • Mary Amimo - Class Teacher & Mathematics Curriculum Leader
  • Maryanne Gathara - Class Teacher
  • Maurice Oriedi - Head of Swimming
  • Monica Waiboci - Additional Support Teacher
  • Nelly Wangui - Games & Swimming Teacher
  • Noreen Wambugu - Class Teacher & PSHE Curriculum Leader
  • Patrick Mathenge - Computing Teacher
  • Ziprosa Magero - Class Teacher

Early Years Foundation Stage (EYFS) Staff

  • Joyce Watiri Kariuki - Class Teacher
  • Juliet Michira - Class Teacher
  • Mariam Said - Class Teacher & SDG Champion
  • Mary Nyaga - Class Teacher & Assistant EYFS Coordinator
  • Shadya Rana - Class Teacher & PGCEi Mentor
  • Sophie Wanyoike - Class Teacher

School Counsellors

  • Pauline Kamuti
  • Assumptor Mukangi

Teaching and Class Assistants

  • Anne Mabinda - Teaching Assistant
  • Amos Khaemba - Teaching Assistant
  • Catherine Thenya - Teaching Assistant
  • Christine Kuria - Teaching Assistant
  • Hannah Muthiora - Teaching Assistant
  • Jacklyne Teyie - Teaching Assistant
  • Jane Maingi - Teaching Assistant
  • Jemima Maina - Class Assistant
  • Maureen Ochola - Teaching Assistant
  • Naomi Mburu - Teaching Assistant
  • Phyllis Kidambu - Class Assistant
  • Risper Wanjiru - Teaching Assistant
  • Ruth Mueni - Teaching Assistant
  • Sarah Ngugi - Teaching Assistant
  • Shaheeda Imtiaz - Teaching Assistant
  • Verah Nyaoke - Teaching Assistant
Association of International Schools in Africa
Independent Schools Inspectorate
Council of British International Schools
Council of International Schools
Cambridge International Examinations
BTEC Level 3
GL Education Assessment Excellence